Dolar 27,3824
Euro 29,0085
Altın 1.630,05
BİST 8.334,94
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Pts 23°C
Sal 23°C
Çar 23°C
Per 23°C

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Mİ ESNAF BELEDİYE Mİ!?

29 Ekim 2020 19:00
68

Mart 2019 Yerel Seçimlerinde, Ordu İlinde Ak Parti ve MHP nin yerel seçimde de Cumhur İttifakı anlayışı içerisinde olarak gerçekleştirilen seçimler neticesi Çamaş ve İkizce İlçe Belediyeleri MHP, Gülyalı İlçe Beldiyesi CHP, diğer 16 İlçe Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi ise Ak Parti tarafından kazanılmış oldu.


Ak Parti ve dahi Cumhur İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı, Eski Enerji Bakanı Sn Hilmi Güler, rakipleri CHP Adayı olan aynı zamanda Ordu Milletvekili Sn Mustafa Adıgüzel ile diğer rakibi, bir zamanlar Ak Parti’nin ağır topu konumunda olan ve fakat Ak Parti’den ihraç edilmiş bulunan ve Saadet Partisi adayı olarak seçime katılan Eski İçişleri Bakanı Sn İdris Naim Şahin’e üstünlük sağlayarak, Ak Partili ve MHP li seçmenlerin teveccühü ile Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiş oldu.


Aradan geçen süre boyunca seçim sürecinde 552 proje vaadi ve söylemi ile seçim kampanyası yürütmüş olan Sn Hilmi Güler gerek Büyükşehir Belediyesi Kadrolaşma sürecinde, gerekse seçildiği günden bu yana ürettiği ve üretemediği hizmetler ile az veya çok, olumlu veya olumsuz eleştirildi. Önceki Belediye de Ak Parti Belediyesi olmasına rağmen Büyükşehir Belediyesi Kadroları’nda yaptığı değişiklikler ile önceki yine Ak Partili olan Büyükşehir Belediye Yönetimleri’ni adeta zan altında bırakırcasına, liyakatsiz ithamlarına maruz kalınmasına sebep olurcasına, hatta Ak Partililer yerine CHP liler Büyükşehir Belediyesi’nde kilit görevlere getiriliyor söylemleri ile Ak Parti tabanı ve Parti Teşkilatları ile ters düşercesine davrandığı eleştirilerine maruz kaldı. Diğer yandan, Cumhur İttifakı ortağı MHP lilerin ise Büyükşehir Belediyesi’nde bırakın görev almayı, neredeyse Büyükşehir Belediyesi’ne hiç uğrayamayacak hale getirildiği serzenişlerine maruz kaldı.

http://habervizyon.com/wp-content/uploads/2022/11/emin-omu-balik-ekmek-reklam-scaled.jpg


İlk icraati olan köylüye Kaz ve Bafra koyunu dağıtılması ile de kimilerinin takdirini alsa da kimi kesimlerinin ise yine eleştirilerine uğradı. Bu noktada şahsi kanaatimi söylemeden geçemeyeceğim. Ordu’nun kalkınması için iki ana faaliyet alanının Tarım ve Hayvancılık ile birlikte, Turizm olduğunundüşünüyor, bu iki alanda her türlü üretim faaliyetini desteklediğimi ifade etmek istiyorum. Ve fakat bu alandaki projelerin Büyükşehir Belediyesi gibi Devasa bir Kurum’a yakışır olması gerektiğini, organize, verimli ve büyük çaplı projeler olması gerektiğini savunuyorum. Büyükşehir Belediyesi Üreticiyi de ortak edecek şekilde Proje hazırlamalı, Finansman kaynaklarını ve modellerini bulmalı, sistemi kurgulamalı, organize etmeli ve faaliyet tam olarak başladıktan ve düzene girdikten sonra ortak ettiği üreticiye uygun geri ödeme koşullarında devretmelidir düşünce ve kanaatindeyim. Yanimtabiri caiz ise balık vermeyi değil balık tutmayı öğretmelidşr, öğretebilmelidir. 
Öte yandan Büyükşehir Belediyesi’nin kendi asfalt tesislerini kurarak akılcı ve maliyet azaltıcı yatırımları ise her kesim tarafından takdirle karşılandı, karşılanıyor kanaatindeyim.
Büyükşehir Belediyesi’nin sadece yerel ve sadece klasik belediyecilik hizmetleri ile sınırlı kalmaksızın yerel kalkınmada önemli ve işlevsel faaliyetler ve icraatler gerçekleştirmeli, bu vizyona, misyona sahip olmalıdır diye düşünüyor, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin bu vizyon ve misyonu sergilemesini umuyor ve bekliyorum. Vatandaşın da bu beklentide olduğu kanaat ve gözlemlerini de taşıdığımı ifade etmek isterim. 
Son olarak değineceğim mevzu ise Büyükşehir Belediyesi İştirak Şirketi Orbel Aracılığıyla yaptığı yapacağı yatırımlara bir parantez açmak olacak. 
Son günlerde Orbel tarafında Altınordu İlçe Merkezi’nde Benzin İstasyonu yatırımı başlandığı Kamuoyu tarafından biliniyor. Büyükşehir Belediyesi’nin Orbel Aracılığıyla Belediye’ye kaynak ve hizmete dönüştürmek üzere gelir elde etmek maksatlı yatırmlar yapması, işletmeler açması elbette makul, mantıklı ve fakat bu yatırımların Büyükşehir Belediyesi’ni adeta Esnaf ile rekabet eder hale getiren küçük işletmeler şeklinde tercih edilmesini yanlış seçim olarak görüyorum. 

Koskoca Büyükşehir Belediyesi gelir elde edeceğim diyerek Esnaflığa soyunamaz, esnafa rakip olamaz diye düşünüyorum. Büyükşehir Belediyesi yatırım yaptı mı yapılamayanı yapmalı, ciddi istihdam yaratacak çapta, il ekonomisine belirgin girdi ve katkı yapacak sektör ve büyüklükte yatırımlara soyunmalı ve gerçekleştirmelidir. 
Aksi halde mevcut anlayış Büyükşehir Belediyesi’ni Mahalle Bakkalı zinciri kuracak anlayış ve zihniyete indirger ki Büyükşehir Belediyesi’ne ve Vizyon sahibi olan, olması gereken, Enerji Bakanlığı döneminde büyük projeler gerçekleştirdiğini ifade eden Başkan Sn Hilmi Güler’e yakışmaz, isminin ve çapının büyüklüğüne uymaz derim, böyle düşünürüm.
Kalın sağlıcakla.

22.10.2020
Dr.Selçuk YÜCESAN

http://habervizyon.com/wp-content/uploads/2022/11/emin-omu-balik-ekmek-reklam-scaled.jpg
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.