Dolar 27,4129
Euro 29,0680
Altın 1.644,50
BİST 8.218,74
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Az Bulutlu
İstanbul
24°C
Az Bulutlu
Cum 24°C
Cts 23°C
Paz 22°C
Pts 23°C

HESABA KATILMAYAN BİLİNMEZLİKLER

15 Mart 2021 17:30
78

Birtakım devletlerin menfaat hırsıyla vesayet altında meydana getirdikleri fitne ve fesadın, şer odakların iradesinde bulunan coğrafyalarda anlaşıp birleşip kendilerine reisler seçmişlerdir. Bunların global vesayetin öngördüğünün dışında davranış sergileme gibi lüküsleri olamaz. Yani herhangibir memleket için tatmin edici yönetim şekli birdir. Vesayetin izni olmadıkça siyasi, ekonomik, sanayii, askeri vb devletin belkemiğini oluşturan sahalarda yaptırımda söz sahibi olamazlar. Böylece kesin bir istibdat olmaksızın da medeniyet olmadığı gibi sömürge imparatorlukları geleceklerini muvaffak kılacak projelerini hayata geçirebilmektedirler.

 

Hürriyet, eşitlik, kardeşlik, barış çatısı altında halkları birbirine düşürterek kendilerine pay sağlayanlar beşeri düşünce hassasiyetleriyle oynayarak masum canlara sebebiyet vermişlerdir. Halkın kahyasından ileri gidemeyen vesayet altındaki hükümetler, ancak yer teşkil ettiği makamlarda kukladan ileri gidememektedirler. Yöneticileri tayin etme işini büyük bir ustalıkla yönlendirebilen vesayet sahipleri daim gölge misali geçmişte olduğu gibi şimdiki zamanda da varlıklarını sürdürebilmek için her yola başvurabilmektedirler.

http://habervizyon.com/wp-content/uploads/2022/11/emin-omu-balik-ekmek-reklam-scaled.jpg

 

Merkezi oteritenin zayıflığıyla adaletin ve güvenin sağlanamadığı devletlerin sonu hüsrandır. Tarihte birçok örneğini gördüğümüz olayların geçmişinin birbirlerinden farksız olduğunu ve de sağlam mantıklı herhangi bir dimağ için akla uygun müşaverelerin projeden öteye gitmediği sahihdir. Her çeşit iktidarın sonunun olduğu bilinir lakin bu sonun leyh veya aleyhte olması içten içe sağlam idari yapıya bağımlıdır. İdari yönetim sahiplerinin dirayet ve liyakat sahibi olmaları yanı sıra şeref ve haysiyetle donatılmamışlarsa yine son istenmeyen şekilde sonlandırılabilinir.

 

http://habervizyon.com/wp-content/uploads/2022/11/emin-omu-balik-ekmek-reklam-scaled.jpg

Hissi hassasiyetleri, ananeleri, adetleri önem arz eden halklarda ulvi sırlara erişilmesi an meselesidir. Görünmeyen bir zırh misali sürekli koruma altında olduklarının güvencesiyle hareket ettiklerinden yıkılması zordur. Halka muayyen ölçüde kendi kendine yönetilme fırsatının verilmesiyle sağlanılmış birlik ruhunun her daim her alanda en yüksek seviyede zirve yaptığı bilinmektedir. Elbet vesayetçilerin kanununda,yaratılışın kanununca hak kuvvette bulunduğu ve de ancak ve ancak güçlünün hakimiyeti sağlayabileceğidir ki hesaba katmadıkları bilinmezliklerdir.

 

Sivil ve askeri alanlarda fikir ve düşünce birliğinin sağlanılmasıyla kazanılan erdemlikler, devletlerin gözünün açılmasına sebebiyet vermiştir. Avamın sadece sömürülmediği artık ileri seviye hizmet aldığı gibi ortak fikir birliği kararlarda insifiyatiflerinin çoğaltılmasıyla medeniyet seviyesinde çıtasını yükseltmiştir. Halkı verilen kararlarda harici tutmakla bir yere varılamayacağının farkına varan yönetimler elele tüm problemlerin rahatlıkla çözümlenebildiğini öğrenmişlerdir.

 

Milli değerlerini, kültürüne sahip çıkan, halkıyla el ele veren devletlere vesayetlerin yaptırımlarla baskıyla bir sonuç alamadığına şahit olduğumuz bu günlerde elbette ki ders alacağımız birçok şeyler öğrendik. Türk milletinin duygularını düşüncelerini kendilerince ifadeye elverişli hale getirmeye çalışan yabancı vesayetler, çabalarının boş ve anlamsız olduğunun farkına varmışlardır. Tarih yalan söylemez ‘’Tarihte Kayıp Oryantalistler’’ isimli derin ve gizemli eserimde yakın ve açık şekilde okuyucularıma neşr etmeye çalıştım.

 

Araştırmacı Yazar-Tarihçi

Volkan Yaşar Berber

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.