Dolar 27,1418
Euro 28,9323
Altın 1.681,16
BİST 8.039,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Açık
İstanbul
31°C
Açık
Paz 26°C
Pts 26°C
Sal 25°C
Çar 24°C

İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ “DÜNYA VATANDAŞI” TEMASINI ÖNEMSİYOR…

Araştırmacı Gazeteci Yazar
31 Mart 2021 20:09
110

Geçtiğimiz hafta İzmir Medya Platformu Üyeleri olarak İzmir Bakırçay Üniversitesi’nin konuğu olduk.Yeni kurulan bir Üniversite olmalarına rağmen kısa zamanda önemli başarılara imza attıklarını dile getiren Bakırçay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Berktaş, “Üniversitemiz tarafından hazırlanan Akıllı Üniversite projesi tamamlanarak uygulamaya başlandı.Bu projemiz Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı tarafından örnek proje olarak seçildi” dedi.

Konuşmasında “Dünya vatandaşı” yetiştirme amacına sık sık vurgu yaparak buna yönelik olarak uluslararası akreditasyon süreçlerine önem verdiklerini belirten Berktaş; tüm mezunların dünyanın her yerinde kendilerini ve mesleklerini ifade edebilmeleri için çalışıldığını belirterek, verilen eğitimin uluslararası bir yapıya kavuşturulmasının Üniversitenin birinci hedefi olduğunu söyledi.

Rektör Berktaş konuşmasına şu sözler ile devam etti:

http://habervizyon.com/wp-content/uploads/2022/11/emin-omu-balik-ekmek-reklam-scaled.jpg

“Şu anda Üniversitemizde 4000’e yakın öğrencimiz bulunmakta.Önümüzdeki yıl 1500’e yakın öğrencinin daha aramıza katılacağını öngörüyoruz. Türkiye’de başka örneği olmayan ekolojik olarak kendine yetebilen bir üniversite olma hedefimiz ile hızlı ve emin adımlarla ilerliyoruz. Enerji verimliliği ve kendine yetebilen bir üniversite olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına önem veriyoruz.Su kaynakları kullanımı açısından Üniversitemiz bulunduğu şebeke suyunu ve kaynak sularını kullanmamakta, taban suyunun çok yüksek olduğu yerleşkemizde bu suyu arıtarak kullanma suyu olarak kullanmaktadır. Sıfır atık projesi kapsamında da tüm atıkları yerinde ayrıştırmaktayız, sonrasında ise kendi kompoze gübre fabrikamızı kurarak çevreye karşı olan sorumluluğumuzu en üst düzeyde yerine getirmek istiyoruz. Önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde enerji, su ve atık konuları ile ekolojik başlığımızı tamamen etkin bir hale getirdiğimizde Üniversitemiz internet bağlantı ihtiyacı dışındaki tüm ihtiyaçlarını kendisi karşılayabilir konuma gelecektir. Böylece ülkemizde ekolojik kampüse sahip ilk Üniversite olarak 3. hedefimizi de gerçekleştirmiş olacağız…

Diğer taraftan ülkemizin ihtiyaçları ölçüsünde sağlık teknolojisi temasını baz aldığımız projemiz olan Sağlık Teknokentini de önümüzdeki yıl faaliyete başlayacak şekilde planlıyoruz. Sağlık Köyü projemizi güzel İzmir’imizde, deniz ve termal turizmin olduğu, 7 yıldızlı bir sağlık turizmi formatında kurguluyor, aktif yaşlanma merkezi olarak da ifade edilebilecek bu merkezi ülkemize hediye ederken bununla birlikte Üniversite olarak ekonomik özgürlüğümüzü kazanalım istiyoruz. İnsanların kısa, uzun süreli ya da ömür boyu kalabilecekleri bir yaşam alanı olarak planlanmakta olan bu proje de yine ülkemizde ilk ve tek olacaktır.

Üniversitemizin de üyesi olduğu İzmir Üniversiteler Platformumuz var. Bu platformda güzel bir iş birliği örneği vermekteyiz. Salgınla birlikte toplantılara çevrimiçi dönüş yapmak suretiyle etkileşimlerimizi sürdürüyoruz. Çok güzel iş birliklerini hayata geçirdik. Örneğin kütüphanelerin birleştirilmesi konusunda önemli adımlar attık. Tüm üniversitelerin öğrencilerine ve öğretim üyelerine aynı şartlar altında kaynaklara erişim kolaylığı sağladık. İzmir Üniversiteler Platformunun dönem başkanlığını bu yıl biz devir aldık. Bu yılki temayı da Akıllı Üniversite olarak belirledik.

http://habervizyon.com/wp-content/uploads/2022/11/emin-omu-balik-ekmek-reklam-scaled.jpg

Sayın Tarım Bakanımızın da desteğini alarak Ziraat ve Veterinerlik Fakültelerini açmak için YÖK Başkanlığına başvuruda bulunduk. Bu fakültelerin açılması ve öğrenci alımıyla birlikte kurulum aşamasını tamamlamış bir Üniversite olacağız.

Üniversitemizin bulunduğu  Seyrek aslında özel imkanların olduğu bir yerleşke olup muhtemelen 5 yıl sonra bir öğrenci kenti kimliğine kavuşacağı öngörülmektedir. Bu süreç içerisinde ekonomik durumu düşük olan öğrencilere bir katkıda bulunmak açısından Üniversitemizin yan tarafında bulunan 30 dönüm araziye inşaat izni alarak 10-15 dönümlük kısmını KYK’ya devrederek 500 kız, 500 erkek olmak üzere toplam 1000 öğrenci kapasiteli bir yurt yapımının sağlanmasına çalışacağız. Personellerimizi de öğrencilerimiz gibi aidiyet duygusuyla Üniversiteye bağlamak adına belli başlı imkanları sunmaya gayret ediyoruz. Bunun en temel adımı olarak personelin ulaşımı ile ilgili problemi geçen hafta itibari ile servis ihalesi yaparak çözdük. Önümüzdeki süreçte de hem öğrencilerimize hem de personellerimize yönelik yeni iyileştirmeleri uygulamaya koyarak şartların iyileştirilmesi konusunda yolumuza devam edeceğimizi düşünüyorum…”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tuncer Asunakutlu da yaptığı konuşmada Üniversitenin kuruluşundan bugüne vizyonunu ve misyonunu aktardı.

 

Prof Dr Tuncer Asunakutlu, “Üniversitemizin ana konseptini sağlık ve teknoloji temalı bir Üniversite olarak belirledik. Bu kapsamda üniversitemizin 5 ana hedefi bulunmaktadır. Birinci hedef olarak tüm programlarda mesleki uygulama ağırlıklı akredite müfredat izlemekteyiz. Uluslararası Akreditasyon Kuruluşlarının akredite süreçlerine uygun olarak eğitimlerimizi düzenleniyoruz. İkinci hedefimiz olan Engelsiz Üniversite kapsamında YÖK tarafından Turuncu Bayrak Ödülünün verildiği Üniversitemiz tarafından engelli öğrencilere tüm alanlarda kullanım kolaylığı sağlanmaktadır. Üçüncü hedefimiz Ekolojik olarak kendine yeten üniversite başlığında Doğaya ve çevreye saygılı bir konsept ile Üniversitemizi sürdürülebilir bir temelle yapılandırıyoruz. Dördüncü hedefimiz olan Akıllı Üniversite Kampüsü bağlamındaki projemiz devam ederken son hedefimiz olan sağlık ve teknoloji alanında ihtisaslaşmış Üniversite adayı olarak bu başlıkta da çalışmalarımızı sürdürüyoruz..””

İzmir Medya Platformu Başkanı Ahmet Kaplan ise, Bakırçay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Berktaş’a teşekkür etti. Kaplan, Bakırçay Üniversitesinin belirlediği temaların ve üzerinde çalıştıkları projelerin ülkemiz için stratejik değerde olduğunu kaydederek, bu vizyonu yerinde görmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Evet dolu dolu bir tanıtım programı ile İzmir Bakırçay Üniversitesi ni tanımış ve hayran kalmıştık.Kapsamlı çalışmalarıyla birlikte muazzam fiziki şartlarına da hayran kaldığımı ifade etmek istiyorum.Bakırçay Üniversitesi nin kapısından girdiğiniz anda ağızları açık bırakan bir kampüs ve yapılar sizi karşılıyor benden söylemesi…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.